top of page

У спільноті «НЕ-МОВЛЯ» ви знайдете допомогу від лікарів, які мають великий досвід у веденні пацієнтів із затримкою мовленевого розвитку.

Вік, коли дитина вимовляє свої перші слова, завжди індивідуальний. Але в розвитку мовлення всі діти проходять певні етапи. Етапи розвитку мовлення досить умовні, тому що кожна людина засвоює мову індивідуально, але все ж знання основних особливостей розвитку мовлення дозволяє відмежувати норму від патології.


Від народження до 6 місяців проходить предмовленнєва фаза. Спочатку малюк тільки крекче, плаче, кричить. В цей важливий етап розвивається мовленнєвий апарат дитини, його дихальна система, голос.


1 місяць – дитина має реакцію на звук: тривожиться, слухає, реагує на спілкування з ним. Стежить за рухом губ батьків.

2 місяці – дитина вимовляє голосні звуки а, о, є

3 місяці - дитина вимовляє приголосні (Гггг, Кккк,Ммм, Нннн). З’являється гуління (белькотіння, агукання) (ай), (ау), (ии), (гии). Вміє міняти інтонацію крику, силу голосу та робити паузи під час плачу. В цей же час дитина вже починає керувати мімічними рухами.

5 місяців – дитина розпізнає немовленнєві звуки: шум автомобіля, гавкіт собаки.  Під час гуління дитина копіює мовленнєві інтонації дорослих, їхні мімічні рухи, тобто намагається наслідувати прості мовленнєві зразки.

5-6 місяців -дитина реагує на напрямок звуку (повертає голову в сторону, де звучить брязкальце)

Приблизно з 6 місяців починається друга фаза – становлення звуків

6 місяців – дитина впізнає знайомі голоси. Розуміє індивідуальні вказівки в конкретній ситуації і виконує якісь словесні команди (Поцілуй маму, дай мені ручку).Видає різноманітні звуки: гарчить, бурчить, причмокує.

6-7-8 місяців - починає проговорювати склади Ба,Ма-ма,Так,Па,Ка, серії однакових складів: ба-ба-ба, ма-ма-ма, дя-дя-дя тощо. Такі прояви мовленнєвої активності називаються лепетанням.

7 місяців – дитина відгукується на своє ім'я

9 -10 місяців – дитина розуміє заборону, але не завжди підкоряється. Імітує звуки. Грає в ладушки, хованки (вимовляється (ку-ку)

10 місяців – дитина використовує лепітні слова мама, тато, баба, ляля, але не завжди. Розуміє назви окремих предметів

11 місяців – дитина дає іграшку у відповідь на прохання.

З одного року починається третя фаза – становлення активного мовлення

Наприкінці першого року життя


Дитина починає активно використовувати жести та мовленнєві звуки для повідомлення дорослих про свої бажання, емоції та потреби. Дитина переходить до свідомого наслідування мови. Настає момент, коли дитина свідомо вимовляє перші слова, поєднавши їх з певними , добре знайомими речами – тобто, в цей час дитина позначає звуком, набором звуків або словом певні часто повторювані події або особи та предмети, з якими дитина часто спілкується і які мають для неї особисте значення: бах, мама, баба, да, кіс тощо. До кінця першого року дитина може активно володіти вже 8-10 словами. Рухи органів мовлення стають довільними та послідовними. Розвиток органів мовленнєвого апарату відбувається також і під час прийому їжі. Малюк вже вміє самостійно відкушувати шматочки, жувати м’яку їжу, а в залежності від структури продукту немовля починає використовувати найкращі для його подрібнення артикуляційні рухи. В цей час дитина вже добре їсть з ложки, добре жує, п’є невелику кількість рідини з чашки. В цьому віці дитина вже вміє довільно відкривати та закривати рота, міцно стискати губи, випускати їжу з рота, плювати її. Також в цей час відбувається оволодіння та розуміння мовлення дорослих — дитина робить пошукові рухи при слові: де; виконує певні рухи при слові: ладушки тощо.


Таким чином, якщо Ваша дитина довго не гуліт, не белькотить, не звертає увагу на мовлення дорослих і не розуміє його, обов’язково звернитись до фахівців (лікаря – невролога та логопеда). Не треба відкладати на потім те, що можна виправити сьогодні.

Основні етапи розвитку мовлення дітей до 1 року

Отримайте підтримку

Спільнота, що допомагає вирішити питання із Затримкою Мовного Розвитку у діток

Спільнота, що допомагає вирішити питання із Затримкою Мовного Розвитку у діток

bottom of page